|   Versija neįgaliems   
Priimamasis(+370 45) 507186

Patologijos skyrius

Dalius BALTUŠNIKAS
Vedėjas - gydytojas patologas
8 45 50 72 16
  • Skyriuje dirba 3 patyrę gydytojai patologai, 2 medicinos biologai, kvalifikuotas laboratorijos personalas.
  • Medžiaga tyrimams pristatoma iš visos Panevėžio apskrities bei Pakruojo rajono sveikatos priežiūros įstaigų.
  • Per metus ištiriama apie 20 000 įvairios tiriamosios medžiagos mėginių, atliekama daugiau kaip 100 skrodimų.

Patologijos skyriuje atliekami operacijų metu pašalintų organų ir audinių gabalėlių tyrimai (histologiniai tyrimai), įvairių nuoplovų, nuogramdų, tepinėlių ir aspiracinių biopsijų tyrimai (citologiniai tyrimai) ir mirusių žmonių tyrimai (skrodimai).

Ruošiami preparatai

Histologinis ir citologinis patologijos tyrimas - tai sudėtingų technologijų, brangios aparatūros, laiko bei personalo patirties reikalaujantis tyrimas, kurio metu iš organo ar audinio gabalėlio pagaminami preparatai kurie tiriami mikroskopu. Makroskopinį ir mikroskopinį tyrimą atlieka gydytojas patologas, preparatus gamina laboratorijos darbuotojai.

Patologijos tyrimų pradininkas Panevėžyje – gydytojas ir visuomenės veikėjas Antanas Didžiulis (1883-1960), garsios Didžiulių giminės atstovas, vienas iš Panevėžio ligoninės įkūrėjų, vienas pirmųjų Panevėžio ligoninės vadovų.

Nuo 1964 m. patologijos skyriuje pradėjo dirbti gydytoja Regina Veleckienė-Vencevičienė (1940-2001). Ji iki 1998 m. buvo skyriaus vedėja, garsėjo kaip patyrusi ir reikli profesionalė, palaikė aukštą skyriaus tyrimų kokybę. Tuo metu ypač aktyviai buvo atliekami pomirtiniai ligonių tyrimai (iki 600 per metus), buvo organizuojama daug išsamių aptarimų, buvo sukauptas gausus makropreparatų archyvas, kuris dabar yra perduotas Panevėžio kolegijai.

Dabartinis skyriaus pastatas pastatytas 1970 m. Jame iki 1996 kartu dirbo Panevėžio skyriaus teismo ekspertai.

Kaip ir visoje Lietuvoje, po 1991 m. palaipsniui pradėjo mažėti pomirtinių tyrimų ir vis daugiau buvo atliekama diagnostinių histologinių tyrimų. Palaipsniui buvo pradėta atnaujinti įranga ir technologijos. Nuo 2001 patologijos skyriaus žinion perėjo citologijos specialistai, gydytojai patologai pradėjo tirti citologinius tepinėlius.

2002 m. skyriaus veikla akredituota, visi atliekami tyrimai atitinka Lietuvoje galiojančius kokybės standartus. Atliekama ne tik vidinė tyrimų kokybės kontrolė, kelis kartus per metus dalyvaujama išorinėje kokybės kontrolės programoje kurią atlieka Suomijoje įsikurusi firma „Labquality“.

Didžiąją dalį histologinių tyrimų sudaro ginekologiniai tyrimai (gimdos kaklelio gabalėliai, gimdos gleivinės išgramdos, gimdos ir kiaušidžių augliai, cistos). Ypač daug ištiriama prostatos biopsijų. Nuolat daugėja tiriamų įvairių odos darinių. Taip pat tiriamos virškinamojo trakto, kvėpavimo takų, kepenų, smegenų ir kitų organų biopsijos. Be abejo, tiriama ir visa kita stambesnė operacinė medžiaga: pašalintos tulžies pūslės, kirmėlinės ataugos, žarnos, skrandžiai, inkstai, amputuotos galūnės, limfmazgiai, skydliaukės ir pan.

Iš citologinių tyrimų daugiau kaip pusę sudaro ginekologiniai gimdos kaklelio tepinėliai (PAP tepinėliai), daug tiriama punkcinių biopsijų iš skydliaukės, krūtų. Taip pat atliekami skrandžio, bronchų, odos nuogramdų tyrimai, tiriamos įvairios aspiracinės biopsijos iš limfmazgių, seilių liaukų, tiriami organizmo ertmėse besikaupiantys skysčiai, atliekami skreplių tyrimai. Tiriant skysčius ruošiami ne tik įprastiniai, bet ir sudėtingesnės tschnologijos, plonasluoksniai, centrifugoje pagaminti tepinėliai.

Tikslesnei diagnozei nustatyti skyriuje atliekamos histocheminės reakcijos, tyrimai reikalaujantys sudėtingų imunohistocheminių reakcijų konsultuojami Valstybiniame patologijos centre. Yra galimybė dalyvauti Bazelio universiteto (Šveicarija) internetinių konsultacijų telemedicinos projekte „iPath“.

 

Kontaktai
Vedėjas 8 45 507216
Laborantai - histologai 8 45 507252
Citologijos kabinetas 8 45 501534

© 2013 Viešoji įstaiga Respublikinė Panevėžio ligoninė,

Smėlynės g. 25 LT-35144, Tel. (8 45) 507244, faks (8 45) 501520, info@panevezioligonine.lt, PVM mokėtojo kodas LT913401219.

Duomenys kaupiami ir saugomi LR juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas 191340120.