Pėsčiųjų žygis „Protėvių valdovų ir partizanų kovų keliais“

2014.02.24

2014 metų vasario 22 dieną Lietuvos Pėsčiųjų žygių asociacija kartu su Lietuvos kariuomenės kūrėjų sąjungos V. Kudirkos Marijampolės skyriumi organizavo pėsčiųjų žygį „Protėvių valdovų ir partizanų kovų keliais“. Šis žygis buvo skirtas Sūduvių - Jotvingių valdovui Skomantui (1273-1283 m.) bei Tauro apygardos vadui Antanui Baltūsiui - „Žvejui“ (1946 - 1948 m.) atminti.

Nors tą dieną į žygį susirinkusiųjų saulė ir nelepino, o, kartais, juos net bandė gąsdinti smulkutė pavasarį primenanti dulksna, žygeivių tai netrikdė - daugiau nei 1000 pėsčiųjų žygių entuziastų, susirinkusių iš visų Lietuvos kampelių , buvo pakilios nuotaikos ir po trumpo iškilmingo žygio atidarymo, kurio metu žygio dalyvius sveikino Lietuvos kariuomenės kūrėjų sąjungos V. Kudirkos Marijampolės skyriaus pirmininkas ats. mjr. Algimas Samuolis, Pėsčiųjų žygių asociacijos prezidentas Vidmantas Genys, kiti svečiai, žygeivių kolona smagiai pajudėjo markiruota žygio trąsa. Ji vedė žygio dalyvius iš Pilviškių iki Piliūnų piliakalnio, datuojamo I tūkst. - II tūkst. pradžia. Čia buvo įkurta Jotvingių karo lauko stovykla su parodomosiomis „Kovos rato“ kautynėmis. Toliau žygio trąsa driekėsi pro Ramoniškių, Nadrausvės, Juodupių, Paežerių, Gulbiniškių kaimus, kol, galiausiai, žygeiviai vėl pasiekė Pilviškius. Žygio metu Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono atstovai vaišino žygio dalyvius kariška koše ir arbata. Žygio dalyviai, įvertinę savo galimybes, rinkosi 20 arba 35 kilometrų trąsas. Žygio finišo vietoje, Pilviškiuose, dalyvius skambia muzika ir dainomis pasitiko  Punsko lietuvių ansamblis „Tėviškės aidai“.

Šiame žygyje dalyvavo ir Respublikinės Panevėžio ligoninės darbuotojų komanda, vadovaujama ligoninės direktoriaus Ivano Dorošo. Devynių asmenų grupėje savo gera nuotaika, smagiu žingsniu bei dideliu optimizmu išsiskyrė mūsų komandos moterys - Violeta Smilgienė ir Jolanta Gertienė. Tai jų entuziazmas, užsispyrimas, siekiant žygio tikslo, vertė komandoje žygiavusius vyrus pasitempti ir neatsilikti.

Grįžome į Panevėžį vakare - gal kiek pavargę, tačiau kupini gražių įspūdžių ir teigiamų emocijų.