Kaip elgtis gripo epidemijos metu

2019.01.30

Gripas - sezoninis virusinis susirgimas, kuris gali sukelti komplikacijas bei pagreitinti kitų susirgimų eigą. Šio susirgimo simptomai vyrauja nuo švelnių iki aštrių. Dažniausiai tai yra aukšta temperatūra, „varvanti“ nosis, gerklės peršėjimas, sąnarių ir raumenų skausmai, galvos skausmas, kosulys ir nuovargis. Maždaug trečdalis sergančiųjų gripu neturi jokių simptomų. Gripo simptomai pasireiškia staigiai, praėjus 1-2 dienoms nuo užsikrėtimo -  pakyla temperatūra iki 38-39 laipsnių C. Dažniausiai tai trunka trumpiau nei savaitę. Ankstyvojoje stadijoje gripą sunku atskirti nuo peršalimo, tačiau skiriasi staigiai pakilusia temperatūra ir nuovargiu.

Gripo virusai skirstomi į tris grupes: A, B ir C. Pirmojo, A tipo, virusai yra patogeniškiausi. Gripo virusas gali plisti trim pagrindiniais būdais: tiesioginiu būdų, kai infekuotas asmuo nusičiaudi kitam tiesiai prie akių, nosies ar burnos, oro lašeliniu būdu ir nuo užkrėsto paviršiaus ar rankos (jos paspaudimo metu) į burną, nosį ar akis.

Dažniausios gripo komplikacijos per epidemijas yra bakterinės infekcijos ir lėtinių ligų paūmėjimai (dažniausiai plaučių ir širdies). Sergant gripu padažnėja mirštamumas nuo koronarinės širdies ligos, dažnesnis miokardo infarktas ir insultas. Bakterijos sukelia plaučių uždegimą, sinusitą, bronchitą, tonzilitą, vaikams - pūlingą vidinės ausies uždegimą, bronchiolitą ar net krupą. Antrinė bakterinė pneumonija išsivysto 5-38 proc. atvejų sergant gripu A ir 10 proc. atvejų sergant gripu B, pasireiškia kosuliu, gausiu skrepliavimu bei dusuliu po 2-5 dienų. Gripo komplikacijos dažnesnės ir sunkesnės vyresniems nei 65 m. pacientams, vaikams nuo 6 mėnesių iki 4 metų, asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, plaučių, inkstų, metabolitinėmis (cukrinis diabetas) ligomis, taip pat esant imunodeficitinėms būklėms (ŽIV, gydymas imunosupresantais, citostatikais, gliukokoetikosteroidais, radioaktyviuoju spinduliavimu, sergantiems navikinėmis kraujodaros organų ligomis ir kt.).

Gripo epidemijos metu gyventojams rekomenduojame:

- saugotis peršalimo, vengti bendrauti su sergančiais;

- pasirinkti šiam metų laikui tinkamus drabučius ir apavą, daugiau būti ore, daugiau valgyti vaisių, daržovių;

- gerai vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas;

- dažnai plauti rankas;

- vengti masinių susibūrimo vietų, nesant būtinybei nesinaudoti viešuoju transportu;

- pasirinkti individualias laisvalaikio praleidimo priemones;

- vengti kontakto su sergančiaisiais, nuo kosinčio ar čiaudinčio kolegos pasitraukti nors per metrą;

- pasireiškus pirmiesiems susirgimo požymiams, sergantįjį izoliuoti nuo sveikųjų;

- efektyviausia priemonė nuo gripo - skiepai. Jei dar nespėjote pasiskiepyti, nepraleiskite galimybės nedelsiant tai padaryti.

Susirgus gripu rekomenduojame:

- nesigydyti patiems, kreiptis į medikus dėl gydymo paskyrimo;

- slaugant ligonį nosį ir burną dengti vienkartine kauke ir ligoniui, ir sveikajam;

- naudoti daug skysčių;

- kuo dažniau plauti rankas, ypač aptarnavus ligonį ir prieš valgį;

- sergančių vaikų neleisti į vaikų kolektyvus bei lankyti sergančių draugų;

- kosėjant ir čiaudėjant užsidengti burną ir nosį vienkartine nosine arba rankove (geriausiai alkūnės linkyje). Jei prisidengėte burną ir nosį delnu, tuojau pat nusiplaukite rankas;

- segant gripu patariama daugiau ilsėtis, gerti daug skysčių, vengti alkoholio ir tabako.

Būkite sveiki!